GEC ile Kanada Valizi: Yanima Neler Almaliyim?

Daha önce hiç Kanada’ya seyahat etmediyseniz, yanınıza neler getirmeniz gerektiğini tahmin edemeyebilirsiniz. Valizinizde limitli yer olduğundan, Kanada’ya giderken neler getirmeniz gerektiğini önceden düşünmeye başlamalısınız. Bazı şeyler Kanada’da Türkiye’de olduğundan çok daha pahalı olabilir. Kanada valizi hazırlarken koymanızı tavsiye ettiğimiz ve Kanada’da pahalı olan şeyleri liste halinde anlattık.

Kanada’da İlk Haftanız İçin Unutmamanız Gereken Şeyler

By monisnap

Kanada’ya Giderken Döviz Almak

Türkiye’de Kanada doları (CAD) genellikle bankalardan sipariş ile istendiği için önceden sipariş yerine Amerikan doları (USD) almak isteyebilirsiniz. Size tavsiyemiz, Kanada valizi hazirlarken önceden plan yapıp bankanızdan CAD sipariş edin.

Kanada’da USD’yi yalnızca belirli mağazalar kabul eder ve TL’den USD’ye çevirdiğiniz parayı, Kanada’da yeniden CAD’a çevirmek zorunda kalirsiniz. Paranızı iki kere değiştirdiğinizden, bu işlemler sırasında iki kez değişim ücreti ödemek zorunda kalirsiniz. Türkiye bankanızdan CAD sipariş edin. Bu şekilde, girişte bir döviz bozdurma hizmeti bulma konusunda endişelenmenize de gerek kalmayacak.

Yanınızda az miktarda TL bulunması da her zaman iyi olacaktır. Türkiye’de havaalanında yiyecek satın almak için kullanabilirsiniz. (Ancak, bir kredi kartı da aynı işlevi görecektir).

Evrensel Seyahat Adaptörü

Türkiye’den Kanada elektrik prizleri ile uyumlu bir seyahat adaptörü getirin. Kanada’da bir tane bulmak kolay olsa da daha pahalıdır. Ayrıca uzun bir uçuştan sonra adaptör aramak yerine yeni apartmanınıza yerleşmeye odaklanmak isteyebilirsiniz. Kendinize para ve zaman kazandırın ve yanınızda bir adaptör getirin.

SIM Card

Partnerimiz PhoneBox yurtdışından gelen öğrencilerimiz için bir kampanya hazırladı. SIM kartlar Türkiye’ye veya herhangi bir GEC rezidansına gönderilebilir. Böylelikle Kanada’ya girdiğinizde telefonunuzu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Telefon planları aylık 35 dolardan başlıyor. Kanada adresinize SIM Kart sipariş etmek için tıklayın.

By Gadjetx

Kişisel Bakım

Bakım ürünlerini küçük boyutlarda paketlemek her zaman iyi bir fikir. Uzun bir uçuştan sonra Kanada’ya geldiğinizde yapmak isteyeceğiniz ilk şey sıcak bir duş almak olacaktır. Valizinize küçük bir şişe şampuan, saç kremi ve sabun koyun. Diş macunu ve diş fırçası getirin. İlk birkaç hafta icin yanınızda havlu getirmeniz iyi bir fikir olabilir.

Kanada Valizi: Pahalı Olan Ürünler

Bazı ürünler Türkiye’ye kıyasla Kanada’da daha pahalıdır. Bu eşyaları yanınızda getirin, böylece Kanada’da beklediğinizden daha fazla harcama yapmak zorunda kalmazsınız.

Kanada’da birkaç Türk marketi olmasına rağmen, ürünler TL ile satılmadığından fiyatlar farklılık gösterir. Bu videodan urun fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

By lacolombe blog

Mutfak ve Market Ürünleri

Türk kültürüne özgü sevdiğimiz ürünlerin çoğunu buradaki marketlerde bulmak mümkün. Fakat burada kazanılan maaşa göre normal olsa da Türkiye’deki fiyatlarla farklılık gösteriyor ve seçenekler daha az. Getirmek isteyebileceğiniz ürünler:

 • Cezve + Türk kahvesi
 • Yeriniz varsa birkaç adet fincan ve cay bardağı
 • Türk lokumu
 • Kese: Yurtdışında hamam kültürü olmadığı için kişisel kullanımınız için getirebilirsiniz.
 • Aromatik/Bitkisel yağlar: Tedavi amaçlı kullanılan uçucu yağlar Kanada’da oldukça pahalı.
 • Nazar boncuğu: Arkadaşlarınıza hediye etmek isteyebileceğiniz kültürünüze özgü en güzel simge. Kanada’da bulması zor ve pahalı. Türkiye’den mutlaka getirin.

Tıbbi Malzemeler

Daha önceden yasadığınız ve tekrarlaması mümkün bir rahatsızlığınız varsa, Kanada’ya tıbbi malzeme getirmek isteyebilirsiniz. Kas ve kemik yaralanmaları için destekleyici ürünler ve gözlük gibi temel ihtiyaçlar Kanada’da çok pahalıya mal olabilir.

Kanada’ya getirmek isteyebileceğiniz malzemelerin bir listesi:

 • Medikal/ortopedik destek: Diz, dirsek, ayak bileği, bilek, bel
 • Ayarlanabilir koltuk değneği
 • Tekerlekli sandalye (Tekerlekli sandalye kullanarak uçakta nasıl seyahat edileceğine dair bir makale okuyun)
 • Numaralı gözlük
By pexels

İlaçlar

Doktorunuzun yazdığı ilaçları ve reçeteleri mutlaka yanınızda getirin. Kanada’da bir aile hekimi bulana kadar en az 6 aylık ilaçlarınızı reçeteye yazdırabilirseniz sizin için çok iyi olur. Kanada’da ilaçlar pahalı ve doktorlar şikâyetleriniz artmadan ilaç yazmamayı tercih ediyor.

İbuprofen, advil, herhangi bir öksürük ilacı, vicks, voltaren vb. gibi ilaçları her ihtimale karsı getirin. Burada doktorlar antibiyotik yazmayı tercih etmediğinden birkaç paket antibiyotik getirmeyi de tercih edebilirsiniz.

By Home Depot

Yatak Takımı ve Nevresim

Yatak takımları Kanada’da ucuz değil. GEC gibi rezidanslarda genellikle yatağınız kullanıma hazır olur fakat nevresimlerinizi mutlaka getirmelisiniz. Kanada valizi nizde yer varsa nevresim getirmenizi ve yorganınızı da vakumlu poşete koyarak valize sığdırmanızı tavsiye ederiz. Yorganın valizinize sığmaması durumunda kargo ile Kanada’daki adresinize gönderebilirsiniz.

Yatak takiminizi almadan önce GEC’ye veya konaklayacağınız yere yatağınızın ölçüsünü mutlaka sorun. Kanada’da ortalama 5 farklı yatak ölçüsü olduğundan, bu şekilde doğru boyutta bir yatak takımı getirmiş olursunuz.

İhtiyacınız olabilecek yatak takımı listesi:

 • Düz veya lastikli çarşaf (Lastikli çarşafların kullanımı daha kolay olabilir)
 • Yastık kılıfı
 • Yorgan
 • Nevresim
 • Yorgan (Kanada’da comforter denilen ince yorgan çeşidi daha yaygın. Alistiğimiz kalın yorganlar yaygın değil ve çok daha pahalı)
By Dom

Sürüş Tecrübesi

Türkiye’de sürüş deneyiminiz (ehliyetiniz) varsa, kayıtlarınızı getirin. Arabanızı uluslararası bir ehliyetle (Türk ehliyetiyle) sigortalatmak Kanada’da çok pahalı. En kısa zamanda bir Kanada ehliyeti alıp, kayıtlarınızı ICBC’ye göndermek, araba sigortanız için ödemeniz gereken tutarı azaltacaktır.

Türkiye Vatandaşları Kanada Ehliyeti Nasıl Alabilir?

 1. ICBC’ye gidip yazılı sürücü testi yapın: Testi geçmeniz sonucunda ICBC Türkiye ehliyetinizi alıp size bir geçici ehliyet kâğıdı verir.
 2. Sürüş testine girin: Sürüş testi randevunuzu aldıktan sonra sürüş testine girin. Geçtiğiniz takdirde Kanada ehliyetiniz size verilecektir. Geçemezseniz birkaç kere girme sansiniz var.

ICBC tarafından kabul edilen aşağıdaki belgeleri alabilirsiniz:

 • Orijinal bir sürücü belgesi geçmişi belgesi (genelde sadece bu belge yeterlidir)
 • Emniyet müdürlüğünden bir trafik deneyim mektubu.

Belgeler ile ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

By Kafakalem

Kitap

İyi bir kitabı kim sevmez ki? (Ücretsiz) bir kütüphane üyeliği yaptırmadığınız sürece, kitap satın almak Kanada’da oldukça pahalı. Romanlar genellikle 30 CAD dan başlar. Türk yazarların kitaplarını okumaktan hoşlanıyorsanız, yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Vancouver Public Library’nin geniş bir koleksiyonu olsa da Türkçe kitapların her birini burada bulmak mümkün değildir.

Vancouver Public Library’de ilgilendiğiniz kitaplar var mı kontrol edin.

Kanada yolculuğunuz için heyecanlı olmalısınız! İpuçlarımızın ve püf noktalarımızın yeni ortamınıza alışırken gelirken hazirladiginiz Kanada valizi nin size biraz para ve zaman kazandıracağını umuyoruz.


GEC Living’in Öğrenci Hizmetleri Hakkında daha fazla okuyun.

GEC Living’i Instagram’da takip edin.